Seks w ciąży a gadżety erotyczne — jak urozmaicić życie w sypialni?

Seks w czasie ciąży to temat często poruszany wśród partnerów. Wiele par zastanawia się, czy współżycie w tym czasie jest bezpieczne i w pełni komfortowe? Specjaliści rozwiewają jednak wszelkie wątpliwości. Seks w ciąży jest nie tylko bezpieczny, ale także wskazany! Chcąc urozmaicić intymne chwile, warto wypróbować coś innego. Żele intymne, olejki do masażu i inne gadżety erotyczne pomagają rozpalić ogień w sypialni. W tym artykule podpowiemy, co nowego warto wprowadzić do swojego życia erotycznego w tym szczególnym czasie.

Seks w czasie ciąży — na co zwrócić uwagę?

Seks w ciąży to temat, który musi być przede wszystkim omówiony przez partnerów. Pierwszy krok to otwarta rozmowa na temat oczekiwań, obaw i potrzeb związanych z aktywnością seksualną w tym czasie. Często kluczem do zadowolenia jest znalezienie odpowiedniej pozycji i innych niż zazwyczaj metod stymulacji i pieszczot.

Lekarze podkreślają, że w większości ciąż nie ma żadnych przeciwwskazań do uprawiania seksu. Lekarz może jednak zalecić powstrzymanie się od seksu w kilku przypadkach np. w sytuacji przedwczesnego oddzielenia się łożyska, niskiego ułożenia łożyska lub ryzyka przedwczesnego porodu. By móc się w pełni cieszyć seksem warto regularnie monitorować stan ciąży i w razie wątpliwości konsultować się z lekarzem. 

Seks w ciąży — zalety

Najnowsze badania pokazują, że seks w ciąży przynosi wiele pozytywnych do zdrowia korzyści. Zapewnia m.in.:

  • Lepsze samopoczucie — kobiety po udanej aktywności seksualnej są w lepszym nastroju. Jest to związane z wydzielaniem się endorfin i oksytocyny — hormonów odpowiedzialnych za uczucie przyjemności.
  • Poprawa jakości snu — w czasie ciąży wiele kobiet zgłasza, że się nie wysypiało. Seks i orgazm wpływają pozytywnie na jakość snu. Jest to ważne zwłaszcza u kobiet, które podczas ciąży ma problemy z zasypianiem.
  • Pielęgnowanie więzi emocjonalnej — seksualność odgrywa ważną rolę w pielęgnacji relacji i związku. Intymne kontakty w czasie ciąży wzmacniają relację zwłaszcza w tym trudnym czasie, gdy para przygotowuje się na przyjście dziecka.
  • Ćwiczenie mięśni miednicy — seks to nie tylko przyjemność, ale także dobry trening. Aktywność seksualna pomaga utrzymać siłę mięśni miednicy, co jest ważne podczas porodu. 

Każda ciąża jest inna, podobnie jak oczekiwania i potrzeby partnerów. Preferencje seksualne w ciąży mogą się różnić. Niektóre kobiety w tym czasie odczuwają większą ochotę na stosunek, podczas gdy inne zmagają się ze zmniejszonym libido. Tutaj warto wsłuchiwać się w sugestie partnera, by być gotowym na zmieniające się potrzeby aktywności seksualnej w czasie ciąży. 

Żele intymne w ciąży i inne gadżety — czy warto je stosować?

Na rynku dostępnych jest wiele gadżetów i kosmetyków, które można z powodzeniem stosować w ciąży. Tylko bezpieczne preparaty pomagają wprowadzić do życia seksualnego coś nowego. Do najpopularniejszych zaliczamy:

  • Żele intymne — ciąża to czas wielu zmian hormonalnych zachodzących w ciele. Z tego powodu kobiety mogą narzekać m.in. na suchość strefy intymnej. Wybierając żele intymne, które są przeznaczone do stosowania w czasie ciąży, należy sięgać po te nie zawierające substancji chemicznych. Warto wybierać delikatne formuły, bez sztucznych dodatków zapachowych i barwników.
  • Olejki do masażu — olejki do masażu są bezpieczne do stosowania w ciąży, o ile nie są stworzone ze sztucznych substancji. Naturalne olejki idealnie sprawdzą się w relaksacyjnym masażu i stanowić będą niezwykle przyjemny element gry wstępnej. Sięgając po olejek, warto na etykiecie przeczytać, czy konkretny produkt jest przeznaczony do stosowania w ciąży.
  • Gadżety erotyczne — wybór konkretnego gadżetu to bardzo indywidualna sprawa. Jeśli chcemy urozmaicić swoje życie seksualne pikantnymi zabawkami, należy najpierw upewnić się, czy są wykonane z bezpiecznych dla ciała materiałów. Wybierając np. wibratory, warto sięgać po te wykonane z silikonu medycznego lub sterylnego tworzywa sztucznego. Unikać należy m.in. ftalanów — substancji chemicznych szkodliwych dla zdrowia. 

Chcesz urozmaicić swoje życie seksualne w czasie ciąży, ale nie wiesz, na co możesz sobie pozwolić? Nie wstydź się skonsultować się z lekarzem. Przed użyciem jakiegokolwiek preparatu intymnego lub gadżetu, zasięgnij opinii specjalisty. Lekarz na podstawie stanu zdrowia i okoliczności wyda decyzję, czy w czasie ciąży bez przeszkód możesz sięgnąć po konkretny produkt. Pamiętaj, że jeśli podczas stosunku odczuwać będziesz dyskomfort lub ból — zrezygnuj z używania preparatu lub gadżetu. Jeśli w dalszym ciągu, zastanawiasz się, czy żele intymne w czasie ciąży są bezpieczne, to sprawdź ten tekst: https://stylzycia.familie.pl/artykul/Zele-intymne-w-czasie-ciazy-czy-sa-bezpieczne,18177,1.html.

Żele intymne w ciąży — nasze TOP 3

Żele intymne to produkty, które mają zapewnić komfort i przyjemność podczas zbliżenia. Mają na celu zwiększyć nawilżenia, łagodzić dyskomfort oraz zwiększyć przyjemność. Niektóre produkty posiadają właściwości stymulujące lub pobudzające. Naturalne ekstrakty, mentol lub l-arginina działają niczym afrodyzjaki. Pomagają zwiększyć krążenie krwi w okolicach intymnych, co wpływa na zwiększenia podniecenia, i przyjemności podczas aktywności seksualnej. Do najpopularniejszych produktów zaliczamy:

  • Intimeco Aqua Forte Gel żel wodny nawilżający strefy intymne (100 ml) - to wydajny żel na bazie wody. Jest bezpieczny dla skóry, nie powoduje podrażnień. Może być stosowany z prezerwatywami i gadżetami erotycznymi.
  • Unimil Pure nawilżający żel intymny (200 ml) - ten żel intymny na bazie wody to innowacyjna formuła, która zapewnia niesamowite doznania partnerom. Żel łagodzi uczucie dyskomfortu i doskonale sprawdza się w problemach dotyczących suchości pochwy.
  • Skyn Aqua Feel żel intymny (80 ml) - to specjalna formuła, która nawilża miejsca intymne, poprawia komfort i ułatwia aktywność seksualną. Żel na bazie wody został wzbogacony o dobroczynny aloes i witaminę E.