Porowatość włosów: czym jest i jak ją określić?

Porowatość włosów ma ogromne znaczenie dla ich zdrowia i dobrej kondycji. Wiedząc, jakiej porowatości są nasze włosy, możemy dobrać właściwą pielęgnację, podczas której dostarczymy kosmykom składników, jakich potrzebują. Kryterium porowatości wskazuje poniekąd na potrzeby i problemy włosów. Dzięki temu jesteśmy w stanie wdrożyć właściwe metody pielęgnacyjne, dobrać odpowiednie kosmetyki i preparaty, które będą bazować na pożądanych substancjach aktywnych.

Porowatość włosów – poznaj jej trzy rodzaje

Porowatość włosów określa stopień odchylenia łuski kosmyków od rdzenia. Odchylenie to, wiele mówi również o kondycji włosów – im bardziej odchylone, tym włosy bardziej zniszczone, a im bardziej zwarte w swojej strukturze, tym zdrowsze.

Kryterium to pozwala wyróżnić trzy rodzaje porowatości: wysoką, średnią oraz niską. Stopień rozchylenia łusek włosa wiele mówi o tym, czego potrzebują kosmyki, by zachwycały zdrowym wyglądem, blaskiem i elastycznością.

Świadoma pielęgnacja zasadza się na wiedzy – dobrze dobranych substancjach, kosmetykach, metodach pielęgnacyjnych. Mając tę wiedzę możemy eksperymentować, testować i sprawdzać, co służy naszym kosmyków, a co pogarsza ich kondycję.

Rodzaje porowatości włosów

  • Włosy niskoporowate - najbardziej zdrowy rodzaj kosmyków. Są gładkie, śliskie, pełne blasku – prezentują się zdrowo. Mają jednak swoje wady – są trudne w stylizacji. Łuski włosów są domknięte i przylegają do kory.
  • Włosy średnioporowate - łączą cechy wysokiej i niskiej porowatości. Można nazwać je mianem włosów normalnych, które mają swoje wady i zalety. Nie są przesuszone, ale też nie są jedwabiście gładkie. Ich łuski są delikatnie odchylone.
  • Włosy wysokoporowate - to kosmyki najbardziej zniszczone – ich łuski są mocno rozchylone, co sprawia, że włosy są suche, matowe i mają tendencje do puszenia się. Są trudne w rozczesywaniu, szybko schną, mogą się łamać. 

Wiedząc, z jakim rodzajem porowatości mamy do czynienia, wiemy jednocześnie, na jakie aspekty zwrócić szczególną uwagę. Tym samym jesteśmy w stanie dobrać składniki, które przyniosą najlepsze efekty pielęgnacyjne – m.in. zgodne z równowagą PEH, czyli balansem pomiędzy proteinami, emolientami i humektantami.

W jaki sposób określić porowatość włosów?

Porowatość włosów, a raczej określenie jej rodzaju, powinno być punktem wyjścia dla doboru metod pielęgnacyjnych oraz kosmetyków, który używamy. Oczywiście taką informację możemy uzyskać podczas wizyty u specjalisty, jednak – oprócz wnikliwej obserwacji – istnieje równie kilka domowych sposobów, które pozwolą Ci określić, czy masz włosy nisko-, średnio-, czy wysokoporowate.

Zatem, jak określić porowatość włosów? Przede wszystkim obserwując kondycję naszych włosów, a raczej stopień odchylenia łusek od kory. Przydatne może być również określenie typu skrętu – najbardziej falowane i kręcone będą włosy wysokoporowate, a najmniej – niskoporowate, które z reguły są gładkie i proste.

Innym bardzo popularnym sposobem jest test… ze szklanką napełnioną wodą. Jeden włos należy położyć na jej powierzchni i odczekać kilka minut (od 5 do 7).  Gdy po tym czasie, kosmyk będzie unosił się na powierzchni, oznacza to, że jego budowa jest na tyle jednolita, że woda nie dostała się do środka – wówczas mamy pewność, że mamy do czynienia z włosami niskoporowatymi.

Jeżeli natomiast włos opadnie na dno, mamy do czynienia z włosami wysokoporowatymi, bowiem ich łuski były na tyle rozchylone, że woda bez problemu wdarła się w ich zakamarki. Jeśli natomiast kosmyk po kilku minutach zatrzyma się w połowie szklanki z wodą, świadczy to o tym, że nasze włosy są średnioporowate.

Świadomość pielęgnacyjna uzależniona jest od wnikliwej obserwacji kosmyków – znając ich rodzaj, potrzeby i problemy, jesteśmy w stanie zatroszczyć się o nie w odpowiedni sposób.

Miejsce na reklamę

Sed consequat suscipit est, vitae dapibus ipsum iaculis sed. Donec ut enim in risus molestie posuere non eu massa. Vestibulum vel odio vel libero rutrum. Sed consequat suscipit est, vitae dapibus ipsum iaculis sed. Donec ut enim in risus molestie posuere non eu massa. Vestibulum vel odio vel libero rutrum.