Płukanka z octu jabłkowego na włosy: jak działa?

Płukanka z octu jabłkowego to prawdziwy pielęgnacyjny hit! Nie tylko poprawia kondycję włosów, ale też niweluje mnóstwo problemów związanych z kosmykami oraz skórą głowy. Dowiedz się, dlaczego warto wprowadzić ocet jabłkowy do swojej pielęgnacji! Zdrowe, piękne, mocne i błyszczące włosy to marzenie każdej kobiety. By to osiągnąć, niekoniecznie trzeba stosować drogie, luksusowe produkty. Czasem najprostsze rozwiązania okazują się być najlepszymi, a ocet jabłkowy, który znajduje się niemalże w każdej kuchni, skutecznie poprawi kondycję Twoich kosmyków!

Ocet jabłkowy na włosy: właściwości i działanie

Ocet jabłkowy na włosy to remedium na wiele problemów. Wykazuje on mnóstwo prozdrowotnych właściwości, chociażby usprawnia trawienie, wspomaga odporność czy obniża stężenie cukru we krwi, jednak jego dobroczynne działanie docenią z pewnością również skóra i włosy.

Produkt ten uzyskiwany jest w wyniku procesu fermentacji jabłek i możliwy jest dzięki bakteriom z rodzaju Acetobacter. Ocet jest źródłem cennych substancji odżywczych, wielu witamin oraz składników mineralnych. Pozytywnie oddziałuje na cały organizm, jednak – skupiając się na branży beauty – nie sposób nie docenić jego dobroczynnego działania na włosy oraz skórę.

W przypadku skóry, ocet pozwala zredukować i zniwelować skórne niedoskonałości, np. krosty czy trądzik. Dobrze radzi sobie również z zaczerwienieniem i podrażnieniem. Uwielbiany jest jednak szczególnie za to, jak działa na włosy, a lista zalet jest naprawdę długa.

Ocet jabłkowy czy też płukanka z octu jabłkowego, bardzo dokładnie oczyszcza włosy i skórę głowy, działając przy tym antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Niweluje uczucie swędzenia oraz pieczenia.

Usuwa nadmiar sebum, a także eliminuje problem łupieżu oraz skłonność do przetłuszczania się włosów. Z uwagi na to, że dba o równowagę skóry głowy, ale też wzmacnia cebulki, tworzy warunki idealne do wzrostu włosów.

Na tym nie koniec dobroczynnych właściwości tego wyjątkowego składnika. Ocet wzmacnia włosy i sprawia, że stają się mniej kruche oraz łamliwe. Domyka łuski, wygładza kosmyki, a tym samym ogranicza problem puszenia się włosów, jednocześnie przywracając im objętość, energię i blask.

Płukanka z octu jabłkowego – zasady stosowania

Płukanka z octu jabłkowego może być stosowana w przypadku każdego rodzaju kosmyków, jednak szczególnie polecana jest do włosów suchych, zniszczonych, sianowatych, matowych, przetłuszczających się, ale i nadmiernie wypadających.

Warto podkreślić, że ocet jabłkowy może być wykorzystany również jako środek przeciwłupieżowy. Z uwagi na to, że łupież wywoływany jest przez grzyby drożdżopochodne, a kwaśny odczyn octu działa przeciwgrzybiczo i zapobiega rozwojowi drożdżaków, może być z powodzeniem wykorzystany w kuracji zwalczającej łupież.

Wykorzystując ocet jabłkowy, bez problemu przygotujemy samodzielnie płukankę lub wcierkę, którą należy stosować raz lub dwa razy w tygodniu. Na rynku beauty dostępnych jest również wiele gotowych produktów, które bazują na occie jabłkowym.

Płukanka z octu jabłkowego jest bardzo prosta w przygotowaniu. Wystarczy 1-2 łyżki octu połączyć z 1 litrem wody. Przygotowaną mieszankę należy umieścić w pojemniku z atomizerem i rozpylić na umyte, jeszcze wilgotne włosy. Innym sposobem aplikacji, jest zanurzenie włosów w misce wypełnionej roztworem.

Ocet jabłkowy jest substancją naturalną, łatwo dostępną, a przy tym stosunkowo tanią. W dłuższej perspektywie czasowej, wykazuje naprawdę znakomite efekty pielęgnacyjne. Już po kilku tygodniach regularnego stosowania, zauważymy poprawę kondycji kosmyków, które staną się zdrowsze, mocniejsze i piękniejsze.