Olejek rycynowy: zastosowanie, właściwości, efekty

Olejek rycynowy wykorzystywany jest przez przemysł medyczny, farmaceutyczny, spożywczy, chemiczny, ale również kosmetyczny. Fenomenalnie działa nie tylko na włosy, ale również na rzęsy,
brwi, paznokcie, a także skórę. Dowiedz się, dlaczego produkt ten powinien na stałe zagościć w Twojej rutynie pielęgnacyjnej! Oleje są jednymi z bardziej pożądanych składników w kosmetyce. Pielęgnacja olejami ma niezwykle długą tradycję, a wszystko dlatego, że te naturalne substancje, działają wielokierunkowo, wielopłaszczyznowo i wykazuje naprawdę wiele cennych właściwości – z powodzeniem mogą zastąpić więc całą masę kosmetyków drogeryjnych.

Olejek rycynowy: pielęgnacyjny fenomen!

Olejek rycynowy, choć skrywa w sobie ogromny potencjał pielęgnacyjny, został nieco zapomniany. Na szczęście powrót do natury, który obserwowany jest w ostatnich latach sprawił, że coraz częściej sięgamy po produkty naturalne – w czystej postaci, w tym również oleje, które wyraźnie poprawiają kondycję skóry czy włosów.

Olej rycynowy pozyskiwany jest z nasion rącznika pospolitego – stąd też zamiennie bywa nazywany olejem rącznikowym. Warto przy tym zaznaczyć, że roślina ta, oprócz prozdrowotnych substancji, zawiera także trującą rycynę, która jest niebezpieczna dla zdrowia. Dlatego metody pozwalające pozyskać wyłącznie pożądane składniki, a dezaktywujące rycynę, są w tym przypadku na wagę złota.

Olej ten bazuje przede wszystkim na glicerydach kwasu rycynolowego, ale można w nim odnaleźć także glicerydy innych kwasów, m.in. linolowego, oleinowego, stearynowego czy palmitynowego. Jest to produkt niedrogi i łatwo dostępny, co niewątpliwie jest jego kolejnym atutem.

Substancja ta wykazuje wiele cennych właściwości, które wykorzystują różne branże, zwłaszcza farmaceutyczna, spożywcza czy kosmetyczna. Olej rącznikowy działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo, przeciwdrobnoustrojowo, antyoksydacyjnie, a nawet przeciwnowotworowo.

Jest częstym dodatkiem do żywności, a w medycynie ludowej substancja była panaceum na zaparcia czy objawy niestrawności, bowiem olej ten słynie ze swojego działania przeczyszczającego. Najbardziej znany jest natomiast ze swoich wyjątkowych właściwości pielęgnacyjnych.

Zastosowanie olejku rycynowego w kosmetyce

Olejek rycynowy wykorzystywany jest przez przemysł kosmetyczny na szeroką skalę. Może stanowić samodzielny produkt, ale bardzo często jest również dodatkiem do wielu kosmetyków drogeryjnych.

Spektrum jego działania jest niezwykle szerokie – jeden produkt może posłużyć nam w pielęgnacji włosów, brwi, rzęs, paznokci, ale również skóry. Niweluje wiele problemów skórnych, a na włosy, rzęsy i brwi działa przede wszystkim wzmacniająco. Jego największymi zaletami są właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne oraz nawilżające.

W przypadku włosów, olejek przede wszystkim pobudza cebulki kosmyków, przeciwdziała nadmiernemu wypadaniu włosów – i co najważniejsze – stymuluje wzrost nowych. Z uwagi na to, że odżywia i dogłębnie nawilża włosy, eliminuje problem łamliwości i rozdwajania się kosmyków.

Olejek rycynowy doskonale oddziałuje również na brwi oraz rzęsy – w tym przypadku pełni funkcję naturalnego serum-odżywki. Zagęszcza włoski, wzmacnia je i wydłuża. Jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które narzekają na przerzedzony brwi oraz rzęsy.

Substancja może być stosowana również na skórę. Wymierne rezultaty przyniesie w przypadku cery suchej, przesuszonej i odwodnionej, a wszystko za sprawą swoich wyjątkowo silnych właściwości nawilżających.

Z kolei działanie antybakteryjne i przeciwzapalne pozwala zniwelować bądź wyeliminować mnóstwo skórnych problemów – chociażby trądzik, wypryski czy innego rodzaju stany zapalne. Świetnie radzi sobie również z przebarwieniami, rozstępami oraz bliznami.

Olejek rycynowy: efekty regularnego stosowania

Olejek rycynowy, jeśli stosowany regularnie, przynosi naprawdę zadowalające efekty urodowe. Poprawia kondycję skóry, ale również włosów, brwi oraz rzęs, jednak należy podkreślić, że rezultaty będą widoczne w dłuższej perspektywie czasowej, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość, a przede wszystkim, stosować produkt systematycznie.

Co osiągniemy stosując olej z nasion rącznika pospolitego? Nasze włosy staną się nie tylko zdrowe, mocne i gęste, ale będą również idealnie nawilżone, wygładzone, miękkie, pełne blasku oraz energii. Olej skutecznie hamuje nadmierne wypadanie włosów, a aktywizuje nowe kosmyki do wzrostu.

W przypadki brwi i rzęs, olej przede wszystkim pobudza ich cebulki, a to sprawia, że docelowo włosków pojawia się więcej – brwi i rzęsy są idealnie zagęszczone. Ponadto, odżywia, wzmacnia i regeneruje, co chroni włoski przed wypadaniem.

Stosowanie olejku rycynowego na skórę, pozwoli dogłębnie ją nawilżyć i zregenerować, a także odbudować płaszcz lipidowy naskórka. Cera będzie doskonale oczyszczona, a także wolna od niedoskonałości i stanów zapalnych. W dłuższej perspektywie czasowej, wyraźnie poprawia ogólny wygląd skóry.