Keratyna – sposób na lśniące i gładkie włosy

Keratyna jest głównym składnikiem budulcowym włosa. Jej niedobór sprawia, że kondycja i wygląd kosmyków ulegają pogorszeniu, a włosy stają się suche, matowe i łamliwe. Na szczęście rynek beauty oferuje mnóstwo produktów, które pozwalają zwiększyć ilość keratyny we włosie. Zdrowe i piękne kosmyki są marzeniem wielu kobiet. Niestety, wiele codziennych czynności, może pogarszać ich kondycję. Bardzo często prowadzi to do niedoboru składników, które są niezbędne dla zachowania zdrowia kosmyków.

Keratyna: co to jest i za co odpowiada?

Keratyna jest białkiem – jednym z podstawowych budulców włosa. Może stanowić nawet od 60 do 90% jego objętości, a to oznacza, że im jest jej mniej, tym włos może być bardziej zniszczony, przesuszony i matowy.

Keratyna występuje również w skórze oraz paznokciach. W przypadku skóry, odpowiada głównie za jej ochronę oraz nawilżenie, a w przypadku paznokci – za ich twardość, wzmocnienie, a także odporność na uszkodzenia.

Jak więc widać, keratyna jest niezwykle istotna i potrzebna, by zachować skórę, paznokcie oraz włosy w dobrej kondycji. Niestety, bardzo często sami przyczyniamy się do tego, że jej ilość w strukturze włosa zmniejsza się.

Do niedoboru białka prowadzą m. in. niewłaściwa pielęgnacja, używanie nieodpowiednich kosmetyków, ale również zbyt częste użytkowanie suszarek, prostownic czy lokówek. Ilości keratyny zmniejszają również zbyt agresywne zabiegi fryzjerskie, np. rozjaśnianie kosmyków czy zbyt częsta koloryzacja. Przyczyniać mogą się do tego również czynniki zewnętrzne, chociażby promieniowanie słoneczne.

Jak uzupełnić niedobór keratyny we włosach?

Niedobór keratyny jest dla włosów bardzo niebezpieczny. Przede wszystkim dlatego, że to ona odpowiada za blask, gładkość, strukturę i zdrowy wygląd kosmyków. Gdy tego białka jest zbyt mało, włosy rozdwajają się, puszą, elektryzują, a z czasem stają się suche, matowe, łamliwe sianowate i przesuszone.

Niewystarczające ilości keratyny we włosach będą widoczne bardzo szybko, a jeśli w porę nie zareagujemy, z dnia na dzień będziemy obserwować jedynie pogarszający się wygląd naszych kosmyków.

Sposobem jest keratyna do włosów, którą dostarczymy zewnętrznie. Możemy oczywiście zdecydować się na zabieg keratynowego prostowania w profesjonalnym salonie fryzjerskim, jednak o swoje włosy możemy zadbać również samodzielnie – za pomocą gotowych kosmetyków, które zwykle bazują na keratynie hydrolizowanej, czyli keratynie o mniejszych cząstkach, charakteryzujących się lepszą przyczepnością do powierzchni włosa.

Na rynku nie brakuje szamponów, odżywek i maseczek, które są wzbogacone o keratynę. Zdecydować się można również na płynną keratynę do włosów, która dość szybko uzupełni braki tego kluczowego białka. Rozprowadzać ją należy na całej powierzchni włosów, a także na skalpie.

Keratynowa kuracja powinna być przeprowadzana regularnie – do momentu, aż włosy staną się mocniejsze oraz grubsze. Długość kuracji uzależniona jest od wyjściowej kondycji kosmyków – im bardziej zniszczone, tym kuracja powinna być dłuższa, jednak powinna trwać minimum trzy miesiące.

Po keratynę powinien sięgnąć każdy, kto zauważył, że jego włosy stały się zniszczone, suche, łamliwe, matowe, a końcówki zaczęły się rozdwajać. Dzięki wprowadzeniu jej do swojej pielęgnacji, uda nam się zregenerować i odbudować zniszczone kosmyki, które dodatkowo będą dobrze nawilżone, wygładzone i pełne blasku.